آدمهایی کوچک با دنیایی کوچک تر!

در نخستین روزهای خرداد تصویر زمینه ی desktop کامپیوترهای شرکت تغییر کرده و نمایشگر منظره‌ی بسیار قابل تأملی است. هرچند این تغییر یک توفیق کاملا اجباری است و در این سازمان حتی اختیار تغییر

 desktop background کامپیوترهایمان را هم نداریم اما جدا تصویر گویایی است. یک مرداب با علفهای هرز روییده در اطراف و خشکیده از تابش مستقیم آفتاب. یک منظره پاییزی تصویرگر فصل بهار ماست ! با تقویمی که از خردادماه در سمت راست بالای آن است و نام و نشان سازمان که افتاده درست وسط مرداب! تقویم را گذاشته اند روزهای عمرمان را خط بزنیم و پاییز را گذاشته اند یادمان نیاید خرداد است که اگر می شد امسال خرداد را محرم اعلام می کردند.

این روزها تحمل سازمان از همیشه برایم سخت تر شده است. مشکل اصلی هم نه دوری راه ، نه بی خوابی، نه بی هدفی و نه بیگاری است. مشکل آدمهاست. درک جنس و رنگ و ذهن آنهاست. تلاش بی وقفه آنها بر سر مسائل پوچ و پیش پا افتاده و ناچیزی است که حاضرند بابتش هر کاری بکنند. هرکاری خلاف مقررات و قوانین شرکت که هیچ، خلاف اصول اخلاقی و حقوق بشری. دلم از این همه دورویی و دورنگی و دروغ گرفته. از این همه تظاهر و تخلف و تقلب و تحجر. از این همه کوته فکری و کوته بینی و کوته نظری. از این همه ...

مشکل فقط آدمهای اینجا نیست.مشت نمونه ی خروار است! دلم از همه ی مردم تهران گرفته! همه ی مردم ایران! خوب که فکر می کنم می بینم دلگیر هم نیستم، متنفرم! از همه ی این آدمها متنفرم. از این همه آدم هم متنفرم! از آدمهایی که آنقدر ضعیفند که تنها راه پیشرفتشان حذف است. آنقدر ناتوانند که توانایی رقابت در فضای سالم را ندارند و از همه بدتر آدمهایی که دنیایشان آنقدر کوچک است که موفقیتشان فراتر از معیارهای این سازمان و این مملکت نیست. مملکتی که در این دنیای به این بزرگی دیگر جایی ندارد.

به عادت همیشه در لاک خودم فرورفته ام. دلگیر، غمگین و متنفر. هر چقدر به آدمها نزدیک تر می شوم می فهمم چقدر از آنها دورم!! نمی فهمم چرا هرآنچه آنها برایش می جنگند در من کوچکترین انگیزه ای ایجاد نمی کند. تحمل این مملکت و آدمهاش برایم غیر ممکن شده است. می دانم که خودم هم جزئی از همین مردم و همین مملکتم.

پ.ن: نگارنده این وبلاگ مبتلا به مرض خودبرتربینی و یا حس کاذب خاص بودن نیست. بارها به این قضیه شک کرده و خود را آزموده است!! باور کنید این همان بیگانگی روشنفکرمآبانه است!

/ 1 نظر / 9 بازدید
عطیه

چقدر وصف حال بود این نوشته تون... منم خیلی خیلی دلم گرفته... از اینهمه سر به زیر برف فرو بردن و آهنگ هیچ اتفاقی نزدن...